مختار راد

مشاوره بازاریابی B2B در اهواز

مشاوره مدیریت استراتژیک صنعت پخش

تحقیقات بازار و تدوین مارکتینگ پلن

تیمسازی و طراحی سیستم فروش

مختار راد

مشاوره بازاریابی B2B در اهواز

مشاوره مدیریت استراتژیک صنعت پخش

تحقیقات بازار و تدوین مارکتینگ پلن

تیمسازی و طراحی سیستم فروش

تنیدگی دات آی آر

روان نویسی

۱۳۹۷-۱۰-۱۳ چشم انداز
روان نویسی

امروز به این قصد می نویسم که در نوشتن بهتر بشوم. تجربه خوبی دارم در نوشتن و فایده آن. در هر موردی که ضعیف عمل می کنم یا احساس میکنم اصول خودم رو رعایت نمی کنم ؛ نوشتن ، به سرعت عملکرد مغز و اراده رو بهتر میکنه. میتونم در این مورد به کسانی که اینقدر بد شانس هستند که مجبورند این نوشته رو بخونند، قول بدم.

چیزی که در نوشتن آرزوی رسیدن به اون را دارم (البته آرزویی است که همه تلاش های مربوط به آن جنبی در کنار همه فعالیت های اصلی روزمره من هستند)، اینست که آنقدر شفاف و ساده و جذاب بنویسم که همانند محمدرضا شعبانعلی ، بتوانم به خوبی منظور ها و حرف های عمیق و غیر سرراست و مهمم را به سرعت و با خم شدن روی یک تکه کاغذ ، بنویسم. دوست دارم اسم این توانایی در نوشتن را روان نویسی بگذارم.

گاهی نوشتن مطالب این وبسایت دو تا سه روز وقت من را می گیرد. ( البته غیر از PDF های بازاریابی مدرن که هر کدام حاصل کار دو تا سه ماه ترجمه و تدوین هستند) .  وسواس روی شفاف بودن و ساده بودن ، و اصالت و درستی مطلب چیزی است که باعث میشود روی هر نوشته بارها مرور و اصلاح داشته باشم.

بنظر من روان نویسی هنر انتخاب هدف نوشته ، مقصد نهایی ، چیدن ابزار ها و المان های اصلی و در آخر ترسیم مسیر رسیدن به آن هدف است.

چیزی شبیه به این:

هنر نوشتن

مثلا وقتی بخواهم راجع به رکود کسب و کار ها بنویسم، باید بدانم می خواهم چه چیزی را در آخر به خواننده منتقل کنم. این یک هدف پنهان است که فقط خودم از آن مطلع هستم. مثلا در نوشته اخیر خواستم صاحبان کسب و کار ها را در مورد ادامه روند فعلیشان نگران تر کنم!

هدف واضح و قابل دیدنی که در ساختار متن قرار دادم، نیروی انسانی بعنوان یک منبع استراتژیک مهم ولی فراموش شده برای دوران رکود است. چیزی که اگر خوب نوشته باشم و بخت با من یار باشد، خواننده آن را در انتها می پذیرد و با من هم عقیده میشود.

سومین چیز ، ابزار ها و المان هایی هستند که میخواهم در اثبات این قضیه یا ترسیم و تجسم فضای لازم استفاده کنم. همان اجزایی که باید آن ها را همانند یک سیستم پیوسته به تصویر بکشم. دانسته ها ، خبر ها ، استدلال ها ، مثال ها ، و …

اما سخت ترین قسمت قضیه همان مسیر است!. مسیر صحیحی که باید با یک شروع جذاب و نافذ اتفاق بیافتد و در مسیر خواننده را همراه خود نگه دارد و حوصله او را سر نبرد. در یک کلام نوشته پر کشش باشد. به طوری که ربط منطقی و احساسی اجزا و المان ها را زنجیروار در طول مسیر حفظ کند و به خواننده نشان بدهد. چیدن صحیح و جذاب و پر کشش المان ها مهمترین چالش من برای نوشتن است.

اعتراف باید بکنم که این اولین بار است که ساختار نوشتن خودم را میتوانم اینقدر شفاف بفهمم. مطمئن هستم ازین پس به سادگی بیشتری روان نویسی میکنم. به شما و خودم قول میدهم!

 

برچسب ها:
درج دیدگاه