مختار راد

مشاوره بازاریابی B2B در اهواز

مشاوره مدیریت استراتژیک صنعت پخش

تحقیقات بازار و تدوین مارکتینگ پلن

تیمسازی و طراحی سیستم فروش

مختار راد

مشاوره بازاریابی B2B در اهواز

مشاوره مدیریت استراتژیک صنعت پخش

تحقیقات بازار و تدوین مارکتینگ پلن

تیمسازی و طراحی سیستم فروش

تنیدگی دات آی آر

ریسک های تجارت بین الملل – پادکست

ریسک های تجارت بین الملل – پادکست

آرزوی شما هم اینه که صادرکننده باشید؟ احتمالا برای صادرات تلاش هایی کردید اما موفق نبوده. یا در میانه مسیر متوقف شدید. می دونید صادرات چه چیز هایی بعنوان بستر می خواد؟ بلدید از چه راهی برای مشتری یابی خارجی تلاش کنید؟ آیا فکر می کنید همین که بستر و راهشو بدونید، به سرعت دست به عمل می زنید؟ آیا اگر مشتری خارجی داشته باشید، صادرات رو انجام میدید؟ من می گم خیر! تجربه نشونم داده که آموزش صادرات یا وصل شدن به مشتری خارجی، به تنهایی از ما صادرکننده نمی سازن. چون در کنار آگاهی از تجارت خارجی و بازاریابی صادراتی، قدرت تحمل ریسک های تجارت بین الملل و پذیرش ابهام نیز لازمه دست به عمل شدن هستند. اصلا یکی از مهمترین بازدارنده های صادرات و تجارت خارجی همین ریسک هست.

دوستی قدیمی داشتم که حتی قبل از اینکه من بخوام بصورت جدی به کار و بیزینس فکر کنم، اون به صادرات فکر می کرد. سابقه دوستی ما که از دوران دانشگاه شروع شد، اکنون ۱۵ ساله شده. وی، مهندس یک شرکت معدنی است و من صاحب دو بیزینس خصوصی یکی مشاوره ای و دیگری تجاری.

امروز علت این تفاوت سرنوشت رو اینطوری درک می کنم که سال هایی که دیگران به انباشت ثروت -از راه های کم ریسک- مشغول بودن، من عمرم و جوانی ام رو هزینه رشد و ساختن مسیر های جدید و پر ریسک کردم. اما من هیچوقت به ریسک عادت نکردم! خیر. بلکه ریسک رو عمیقا شناختم و تونستم در فعالیت های تجاری، ریسک رو مدیریت کنم.

باور دارم که اگر بسیاری از ما ها برخلاف آرزوهایمان، پا در مسیر های تجاری نمی گذاریم، یا تجارتمان را توسعه نمی دهیم، به این علت نیست که ریسک پذیر نیستیم. بلکه به این علت است که ریسک را نمی شناسیم.

چند سالیه که درگیر تجارت بین الملل در عراق و قطر هستم و در این مدت تونستم در جاهایی که نفوذ قبلی بازرگانی ایران وجود نداشت، کانال های تجاری جدیدی ایجاد کنم. این رو اول از همه مرهون حمایت شرکت ها و بازرگانانی هایی هستم که به من اعتماد کردند. دومین چیزی که در این مسیر به من کمک کرد، شناسایی ریسک ها و مدیریت ریسک تجاری بوده . عاملی که قوت قلبی بود برای همه سرمایه گذارانی که من رو حمایت کردند.

ضمن اینکه موارد زیادی از علاقمندانی که برای مشاوره صادرات با من تماس می گیرند، متوجه اهمیت بحث ریسک نیستند. عاملی که مطمئن هستم بازرگان را قبل از نتیجه گرفتن، متوقف می کند!

به همین دلیل بود که تصمیم گرفتم درباره ریسک و ریسک تجارت بین الملل حرف هایی منتشر کنم. با زبان ساده و به شکل پادکست همراه با مثال های عینی و واقعی؛ تا دانستن نکاتی درباره نحوه برخورد با ریسک تجاری ساده تر و کاربردی تر باشه.

سری پادکست های ریسک شامل مطالب زیر هستند:

  • چیستی ریسک
  • مثال هایی از ریسک در تصمیم گیری و ریسک های تجاری
  • مثال هایی از ریسک در تجارت بین الملل و ریسک صادرات
  • مدیریت ریسک

 

ο پادکست اول: چیستی ریسک تجاری ، و مثال هایی از ریسک های تجارت بین الملل :

↓ دانلود

ο پادکست دوم: چگونگی مدیریت ریسک تجاری

Coming Soon

درج دیدگاه